köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Evde Nasıl Verilir?

Paylaş
 

Hayvanların hepsi olmamakla belli türleri eğitime ihtiyaç duyarlar. Zaten biz de onların eğitimli olmasını isteriz ki onlarla günlerimizi, aylarımızı, yıllarımızı ve hatta onlarla ömrümüze daha mutlu, huzurlu geçirebilelim. Baktıkları hayvanlarla mutlu insanların hem yaşam enerjileri yüksek olur. Hem de ruhsal olarak kendilerinde bir rahatlama hissederler. Hayvan türlerinden bir insana en iyi dost olabilecek hayvanlardan biri köpeklerdir. Birbirinden farklı bir çok cinsi olan köpekler halk arasında insanın en iyi dostu olarak hatırlanır ve böyle bilinirler. Bundaki en önemli faktör, köpekleri sadıklık duygusunun diğer hayvan türlerine kıyasla fazla gelişmiş olmasıdır. Bu sebeple insanlar köpekleri severler. Tabi bu sevgi karşılıklıdır.

Köpekler de insanları severler. Özellikle de sahiplerini. Yalnız köpeğin sahibini tanıyabilmesi için, hatta zamanla sahibine sadık kalabilmesi için köpeklerin bir dizi eğitimden geçmesi gereklidir. Bu eğitimler köpekler için son derece önemlidir. Zira bu eğitimler sayesinde insanlarla iyi iletişim kurabilir. Hatta insanların köpeklerle bir iletişime geçebilmesi için de köpeklere verilmesi gereken doğru eğitim stratejileri vardır. Köpekler mutlaka bu uygulamalı eğitimleri görmelilerdir. Peki bu eğitimler köpeklere nasıl verilecek ? Hele hele köpek eğitim kurumuna gitmemiş bir köpek evde bu eğitimi alabilir mi ? Eğer alabilirse köpek eğitimi evde nasıl verilir ?

Öncelikle şunu belirtelim ki köpek eğitimi evde rahatlıkla verilebilir. Önemli olan bu konuda bilgi sahibi olmaktır. Yani varsa bir cahillik bunu yok etmektir. Köpekler bir şeyler öğrenmeye yatkın hayvanlardır. Dolayısıyla alacakları eğitim konusunda insanları fazla uğraştırmazlar. Hatta köpeklere eğitim vermek üzere, köpek satışı da yapan kurumlar ülkemizde mevcuttur ve gittikçe de çoğalmaktadır. Bu kurumlar köpek eğitmek isteyenler için adeta bir nimettir. Peki köpek eğitiminin evde verilebileceğini artık biliyoruz. Peki köpek eğitimi evde nasıl verilir ? Şimdi de bu sorunun cevabını arayalım.

köpek eğitimi evde nasıl verilir

Köpek Eğitimi Evde Nasıl Verilir?

Evde köpeğe eğitim vermek zor bir şey değildir. Bu noktada önemli olan köpeğe temel eğitimleri vermektir. Yani köpeğin sahibini tanıyabilmesi için ve sahibine itaat edip ona sadık kalabilmesi için bu temel eğitimleri alması gerekir. Bu temel eğitimler ilk başta köpeğe vereceğiniz basit komutlardan oluşur. Bu komutlar gel, git vb gibi komutlardır. Bu tarz komutları köpeğinize sık sık tekrarlamalısınız. Yalnız köpeğin tabiki bu komutları hemen algılaması ve aldığı komutları doğru uygulaması mümkün olmayabilir. Hemen de mümkün olmaz açıkçası. Ama bu komutlarda ısrar edilmelidir. Komutları verdikten sonra da köpek verdiğiniz komutu doğru alıgıladığında ve bunu size gösterdiğinde onu ödüllendirmeniz gerekir. Tam tersi olduğunda da, yani köpek aldığı komutu yanlış algıladığında ve yanlış uygulamayla komutunuza karşılık verdiğinde köpeğinize küçük bir ceza vermeniz gereklidir. Bir süre sonra köpek algıladığı şeylerden hangi komutun neyi ifade ettiğini kavramış olacaktır.

Köpeklere eğitim onlara sevgi göstererek verilmelidir. Köpeğin evini kendi evi gibi hissetmesi için, evde yabancılık çekmemesi için yaşamasını düşündüğünüz evde bolca vakit geçirmesini sağlamalısınız. Köpek eğitimi evde nasıl verilir ? sorusunun cevabı da aslında burada gizlidir. Köpeğe verilen ilk baştaki temel eğitimlerde de sonraki vereceğiniz eğitimler de önemli olan ortak nokta şudur ki ; “Köpeğe ne öğretilmek isteniyorsa köpeği alıştırarak bu yapılmalıdır.” Sonuçta köpekler bütün öğrendikleri şeyleri belli bir zaman sonra, yani belli bir alışkanlığı edindikten sonra öğrenirler. Dolayısıyla öğretilmek istenen her neyse, buna köpek alıştırılmalıdır.

Köpek eğitimi evde nasıl verilir veya köpek hangi yollarla eğitilmelidir gibi benzer soruları cevaplandırdık. Son olarak da köpek eğiticilerinin bu konularda bilinçlenmesi gerektiğini belirtelim.

Bu yazı 1113 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

köpek oteli köpek eğitimi köpek pansiyonu Köpek otelimizde, sevgi dolu bir ortamda, uzman ekibimiz tarafından sağlanan özenli hizmetle, köpeklerinizin unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamasını sağlıyoruz. Onların mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.Evcil dostlarınız için özel olarak tasarlanmış köpek otelimizde, sevimli dostlarınızın konforu ve mutluluğu ön planda tutuluyor.