köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Evde Nasıl Verilir?

Paylaş
 

Hayvanlar özellikle ülkemizde olmak üzere çoğu insanın hobisi anlamına geliyor artık. Yani artık insanlarımız hayvanlarla vakit geçirmekten, onlarla uğraşmaktan zevk alıyorlar. Belki hayatın içinde yaşadıkları zorlukların streslerini atıyorlar. Bilemeyiz tabi ama şunu biliyoruz ki hayvanseverler hayvanlara adeta aşıklar. Hayvanların içerisinden köpeklerin de ayrı bir yeri var tabi burada hatvanseverler için. Tabi bunda köpeklerin sadık olması, sahibini tanıyabilme özelliği olmasının da etkisi vardır mutlaka. Her neyse köpeklerin ayrıcalıklı sevilme durumları vardır yani. Dolayısıyla köpeklerde eğitim meselesi de önem kazanmaktadır. Zira köpek sahipleri onların eğitiminden de sorumlu olmuş olurlar. Sırf köpek sahibi olmak bile köpeklerde sorumlu olduğunuzu gösterir. Peki bu eğitimler nerede ve nasıl verilebilir ? Köpek eğitimi evde olabilmesinin yanı sıra köpek eğitim kurumlarında da olabilmektedir.

Köpek eğitimi evde köpek sahibinin bu konuda bilgi sahibi olup olmamasıyla gerçekleşebilecek veya gerçekleşmeyecek bir şeydir. Çünkü köpek eğitimi konusunda bilgi sahibi olunmazsa yanlış uygulamalarla köpeğe ruhsal anlamda zarar verilebilir. Köpeği ruhsal olarak zarar görmemesi açısından köpek eğitimi konusunda özellikle hayvanseverlerin kendilerini geliştirmeleri gerekir. Köpek eğitim kurumları da bu bilgilendirmede yardımcı olabilecek kurumlardır. Bu kurumların varlığı köpek eğitimi konusunda hayvanseverlere, hatta köpekseverlere güven vermektedir. Bu kurumların daha da çoğalması hem başta köpeklere faydalı olacaktır.

İnsanlar evlerinde köpek ğitmeye çalışırlar. Ancak bunu ne kadar doğru yaparlar veya ne kadar yanlış yaparlar bunu bilemeyiz. Köpek eğitimi evde kolaylıkla verilebilecek bir olgudur. Demin de dediğimiz gibi bu konuda bilinçli olmak yeterli olacaktır. Tabiki bu bilinç hali köpek sahiplerinde olmalıdır. Mesela köpeğiyle oyun oynayarak köpeğe eğitim verirken hem de köpeği eğlendirmek bu kadar zor olmasa gerek. Bu noktada köpek eğlenirken köpek sahibinin de eğlenmesi söz konusudur. Yani köpeğe evde verilecek eğitim eğlenceli hale dönüştürülebilir. Zaten köpekleri seven insanlara köpeğe eğitim vermek zor gelmeyecektir. Çünkü sevgi bağı bu tür zorlukları aşacaktır. Köpeğe öğretilecek temel komutlar üzerinde ısrar edilmelidir.

köpek eğitimi evde

Köpek Eğitimi Evde Nasıl verilir?

Mesela otur, kalk, yat, gel, git vb gibi komutları köpeğin anlaması gerekir. Evde verilen eğitimlerde de bu komutları sık sık tekrarlamak köpeğin kısa zamanda bu komutları algılamasını sağlayacaktır. Önemli olan köpeği eğitirken köpeğin sahibinin ya da o köpeği eğitecek kişinin kendisinin bu eğitim severek ve eğlenerek vermesidir. Köpek sahibi pes etmeden kısa zamanda gösterdiği çabayla temel komutları köpeğe algıtacaktır. Köpek cinsleri arasında algılama bakımından mutlaka farklar olacaktır. Köpek cinsleri birbirlerinden farklı olarak alıgılama yaparlar. Dolayısıyla arada çok büyük bir zaman farkı olmaksızın herhangi bir cinste 3 ayda temel eğitim tamamlanırken başka cinste bu süre daha da uzayabilir. Bu süreçleri sabırla, pes etmeden geçmek köpek sahibinin kişiliğiyle de biraz alakalı bir durumdur.

Köpek eğitimi evde köpeği eğitecek olanın kişiliğine, köpeğin cinsine ve bunlara bağlı olarak köpeğin cinsine göre değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu eğitimleri ki özellikle temel eğitimleri, eğitilecek olan köpeğe cahilce vermemek en önemli ve en dikkat edilmesi gereken husustur. Bahsettiğimiz kurumlardan, köpek eğitimi konusundaki bilgi dağarcığını geliştirme anlamında yardım alınabilir. Zaten belli temel faktörler öğrenildikten sonra bu alışkanlığı da köpeği eğiten kişi kazanacaktır. Belli bir zaman sonra da eğiticiye köpeği eğitmek zor gelmeyecektir. Herkes köpeğini sevmeli, sevdiğini köpeğine göstermeli, eğitim aşamasında da eğitici uygulamalar sırasında köpeğe bunu hissettirmelidir. Bunlar yapıldığı takdirde kısa zamanda köpek de gerekli ve kendisine lazım olan eğitimi alacaktır.

Bu yazı 806 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

köpek oteli köpek eğitimi köpek pansiyonu Köpek otelimizde, sevgi dolu bir ortamda, uzman ekibimiz tarafından sağlanan özenli hizmetle, köpeklerinizin unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamasını sağlıyoruz. Onların mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.Evcil dostlarınız için özel olarak tasarlanmış köpek otelimizde, sevimli dostlarınızın konforu ve mutluluğu ön planda tutuluyor.