köpek eğitimi

Köpek Çiftliği Kurmak

Paylaş
 

Köpekler ilk evcilleşmiş hayvanlardır ve binlerce yıldır bizimle birlikte yaşamaktadırlar. Köpeklerin zekâları, avcılıkta başarıları, korumalık yapmaları ve insanlarla dost olmaları yaşantımızdaki bu yerlerini muhafaza etmiştir. Bu güzel ve işlerinde başarılı dostlarımız günümüzde hem koruma ve bekçilik amaçlı, hem avcılık amaçlı hem dostluk amaçlı bulunmaları ile köpek çiftliklerinde ciddi oranlarda artış söz konusudur. Köpekler ilgi isteyen ve bakımlarında sorumluluk gerektiren canlılardır. Çiftlik açmak için öncelikle köpeklerle aranızın ne kadar iyi olduğunu göz önünde bulundurmanız gereklidir. Eğer köpeklerle anlaşamıyorsanız kesinlikle çiftliğini kurmamalısınız. Onlarla birlikteyken mutlu olup zevk alacaksanız bir köpek çiftliği kurmak tam da size göredir. Hem zevkli bir işe hem de iyi getirilerine sahip olursunuz. Köpekleri üretip satmak konusunda başarılı olmak için bu işi sevmek şarttır. Sevmediğiniz bir işte mutlu olup başarıyı yakalamanıza imkan yoktur.

Köpek çiftliği kurmak için öncelikle kaç köpek yetiştireceğinize karar vermeniz gereklidir. Köpek sayısında karar kıldıktan sonra köpeğin ırkını da göz önünde bulundurarak yönetmelik ve mevzuatlarla belirlenmiş olan ebatlarda bir arsanız, tarlanız olmalıdır. Her köpek için ayrı yer yapabileceğiniz ve onların özgür dolaşmasını sağlayacağınız bir yer olmalıdır. Gelelim yönetmelikteki kurallara. Öncelikle köpek ırklarına göre belirlenmiş standartlara uygun kulübe ve barınaklar inşa etmeniz gereklidir. Bundan sonraki işlem köpeklerinizin her hangi bir sorununda, hastalığında tedavi edilebileceği bir klinik inşa etmelisiniz. Ayrıca bir bölümü ise köpeklerinizin özgürce ve rahatça gezinebileceği bir alan olarak ayırmalısınız. Kesin kurallar mevzuatta yer almaktadır. Bu kuralla uymadığınız müddetçe size çiftlik açmanız için onay verilemeyecektir. Bu kuralların katılığı ise hayvanların iyiliği ve rahatlığı açısından çok büyük önem taşır.

Şimdi köpekleriniz için bir veteriner de bulmanız gerekmektedir. Sizinle köpeklerinizin başında bulunacak onların her konuda destekçisi olacak bir veteriner ile çalışmalısınız. Köpek çiftliği kurmak her ne kadar basitte görünse teferruatlı bir iştir. Her iş düzende olmalıdır ve bilgili şekilde yapılmalıdır. Köpeklerden anlayan çalışanlarınız, köpeklerinize uygun beslenme ve barınma sağlayabilecek veterinerinizin olması bu konuda büyük önem teşkil etmektedir. Ayrıca çiftlik kurmak için sizin de bir işletmeci ruhuna sahip olmanız gerekmektedir. Bu işi ne kadar iyi yapabileceğinizin cevabını verebilmeniz gereklidir.

Köpek Çiftliği Kurmak

Köpek Çiftliği Kurmak İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Üretip satacağınız bu köpekleri arz talep kıstasında değerlendirmeniz ve en uygun köpek ırkını tercih etmeniz gereklidir. Örneğin kırsal ve hayvancılığın yaygın olduğu bir bölgede oturuyorsanız hayvancılıkta kullanılabilecek nitelikte ve hayvancılık yapanlara uygun köpek ırkları seçmelisiniz. Çok daha elit kesimde olup ailelerin evlerde beslemesi için köpekler üretecekseniz daha küçük ırk köpeklere yönelmeniz gereklidir. Birçok ırkı da bir arada bulundurup bakabilirsiniz. Ama bunun için yerleşim bölgesi ve alanınızın büyüklüğünü göz ardı etmemelisiniz.

Büyük sermayeler gerektiren bir iş değildir. Küçük sermayeler ile işe başlayıp kısa zamanda aşama kaydetmeniz mümkündür. Ayrıca çiftliği kurabileceğiniz bir araziniz yoksa devletten bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Sizin için hazinede bulunan arsalardan birini size satabilir ya da size bunu cüzi fiyatlarla kiralayabilir. Ayrıca teşvik primleri ile çiftliğinizi desteklemesi de olasıdır. Eğer büyük sermayeniz varsa ya da bu işe yatırım yapabilecek gücünüz varsa çiftliğinizi her açıdan ele alıp öyle değerlendirmelerde bulunmalısınız. Örneğin işlek bir yolun kenarında hem ailelerin evde beslemesi hem de hayvancılık yapan insanlara satabilmek için ırklar yetiştirebileceğiniz bir çiftlik kurabilirsiniz. Bu konuda çok iyi araştırmalar yapıp eldeki olasılıkları çok dikkatli değerlendirmek gereklidir. yer ve ırk seçimi iyi yapılmalıdır.

Bu yazı 2670 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

köpek oteli köpek eğitimi köpek pansiyonu Köpek otelimizde, sevgi dolu bir ortamda, uzman ekibimiz tarafından sağlanan özenli hizmetle, köpeklerinizin unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamasını sağlıyoruz. Onların mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.Evcil dostlarınız için özel olarak tasarlanmış köpek otelimizde, sevimli dostlarınızın konforu ve mutluluğu ön planda tutuluyor.